Dělám dobré skutky

 

V prosinci loňského roku vznikl dobrovolnický projekt, který nese název „Dělám dobré skutky“ a který organizují studenti Fakulty sociálně ekonomické Tomáš Nejedlý a Kamila Petrová. Cílem projektu je motivovat lidi a zapojit je do dobrovolnické činnosti a pomáhání jiným lidem.

V předvánočním čase proběhla v rámci tohoto projektu Prosincová výzva dobrých skutků. V rámci toho se pomáhalo několika cílovým skupinám. První byly děti, pro které byla připravena mikulášská nadílka. Druhý skutek udělal radost seniorům z Domova pro seniory Bukov, do kterého se zapojila i ZŠ s rozšířenou výukou jazyků a MŠ Litvínov. Pro seniory byl připraven program, který zahrnoval zpívání vánočních koled nebo například kvíz, ve kterém soutěžili senioři společně s dětmi. Třetí skutek byl věnovaný lidem bez domova. V Azylovém domě Samaritán jim byla podávána polévka a teplý čaj, mohli také ochutnat cukroví. Jako doprovodný program pro ně bylo připraveno několik vánočních tradic – pouštění lodiček z ořechových skořápek, rozkrajování jablka, … Čtvrtým skutkem jsme pomohli pejskům z Centra pro zvířata v nouzi. Pátý skutek udělal radost chlapci, který trpí cystickou fibrózou. Po celou dobu Prosincové výzvy dobrých skutků bylo totiž možné zakoupit si náramek a výtěžek z prodeje mu byl věnovaný právě jako pomoc v boji s touto chorobou.

Druhá výzva dobrých skutků bude probíhat letos na jaře. Pomáhat se bude obyvatelům obce Telnice tím, že dobrovolníci uklidí její okolí a následně společně se starostou obce zasadí 2 stromy. Další cílovou skupinou budou lidé s mentálním postižením z Domova pro osoby se zdravotním postižením Trmice, pro které bude připraven výlet na Větruši. Jeden dobrý skutek bude věnován dětem z ústecké nemocnice, kde přijdeme v kostýmech z pohádkových filmů a budem rozdávat plyšáky plus věnujeme celému oddělení hračky a jeden opět zvířatům, konkrétně ústecké Zoo. Během jarní výzvy bude opět možné zakoupit předmět, tentokrát to budou placky, a tím pomoc potřebné osobě. Celá akce vyvrcholí 18. května na Lidickém náměstí festivalem CultureUp, kde bude částka z prodeje placek předána.

Celý tento projekt zaštiťuje Fakulta sociálně ekonomická Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.